Haberler

Oda Eğitim Merkezimiz METEM tarafından Cumhuriyetimizin 100. yılında ve Metalurji Sektöründe bir ilk olarak ESWS - Metalurji Sektöründe Çalışan Güvenliği ve Esenliği Sempozyumu 16 - 17 Kasım tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlendi.

Sektördeki konuların geliştirilmesi ve sürekli gündemde yer bulabilmesi adına duyduğumuz yüksek sorumluluk bilinci ile METEM olarak, “Birlikte Sağ Salim Hareketi” adı altında başlatıp, sektörümüz özelinde farkındalık çalışmaları gerçekleştirdiğimiz ve devam ettirdiğimiz yaklaşımı bütünler nitelikte planlanmış olan Metal-ESWS, büyümekte olan bu çabaları daha etkili, daha görünür kılabilmek, “insana yaraşır” çalışma ortamlarının oluşturulmasında dünyada oluşan güçlü gelişmeleri ve yenilikleri birbirimizden öğrenmeye fırsat oluşturabilmek için “ÇALIŞANA DEĞER” mottosu ışığında tüm yöneticilerin, İSG profesyonellerinin, mühendis ve formenlerin ve işçilerin, güçlü bir sosyal ortamda yapıldı.

Sempozyum Program Kitabına buradan diğer tüm detaylara https://www.esws-mtm.com linkinden ulaşabilirsiniz.

AÇILIŞ KONUŞMALARI

  

AÇILIŞ PANELİ

STANDIMIZ VE KAPANIŞ KOKTEYLİ

  

İstanbul’da yaptığımız Genel Üye Toplantımız İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanımız Turgay ALDI’nın konuşması ve moderatörlüğü ile başladı, Merkez Yönetim Kurulu II. Başkanımız İrfan AKYOL’un açılış konuşması ile devam etti.

 

Açılış konuşmaları sonrasında Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Doç. Dr. Ahmet TURAN’ın yaptığı “Cumhuriyetimizin 100. Yılı” konulu sunum “Gökyüzüne ait olduğu sanılan egemenliğin yeryüzüne indirilmesi, ve yöneticilerden hesap sorabilme anlayışı demektir.” Şiarının aktarılması ile başladı.

TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası olarak hem Cumhuriyetimiz 100. Yılını üyelerimizle kutlamak hem de Oda çalışmalarını değerlendirmek ve geleceğe yönelik çalışmaları birlikte planlamak amacıyla  İskenderun’da meslektaşlarımız ile Akdeniz Bölge Temsilciliği Genel Üye Toplantımızda ve Genel Üye Kahvaltısında bir araya geldik.

 

28 Ekim Cumartesi günü İskenderun’da faaliyet gösteren demir çelik firmalarında çalışan her düzeyden meslektaşımızın katıldığı, Akdeniz Bölge Temsilciliği’nin ilk Genel Üye toplantısının moderasyonunu Akdeniz Bölge Temsilcimiz Musa Ataş yaptı. Toplantıya Genel Sekreterimiz Ferhat Yaşar, Merkez Yönetim Kurulu üyelerimiz Şeref Sönmez ve Yağmur Laleci katıldı.

Oda Başkanımız A. İrfan Türkkolu’nun açılış konuşması ile başlayan Genel Üye Toplantısında, Cumhuriyetimizin 100.yılı sebebiyle Cumhuriyet’in öneminin anlatıldığı sunum ve ardından Oda sunumumuz Oda Başkanımız tarafından gerçekleştirildi.

 

26 Ekim 2023 tarihinde TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası İzmir Şubesi olarak ''CUMHURİYETİMİZİN IŞIĞINDA MESLEĞİMİZİN GELECEĞİ'' liderliğimizle Cumhuriyetimizin 100. yılları özel yayınımızda TMMOB Met. Malz. Müh Odası İzmir Şubesi Yazman Üyesi Alişan YILMAZ'ın moderatörlüğünde değerli konuklarımız TMMOB Met. Malz. Müh Odası Eski Başkanı Mahmut KİPER, TMMOB Buluştu. Malz. Müh. Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Yük. Müh. Bilgi ÇENGELLİ ve Doç. Dr. Ahmet TURAN ile bir araya geldik. Mesleğimizi akademik, sektör ve kadın meslektaşlarımızın bakış açısından Cumhuriyetimiz kapsamında konuştuk. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken mesleğimizin geleceğine ışık tutması amacıyla ilgili olayların geçmişteki olayları değerlendirildi.


12-13 Ekim 2023 tarihlerinde Yeşilköy-İstanbul Fuar Merkezi'nde Odamız Eğitim Merkezi METEM TALSAD Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneği ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ve işbirliği ile 11. Uluslararası Alüminyum Sempozyumu. Sempozyum mali sektörünün her boyutuyla akademik dünya çapında bir araya getirildi. Sempozyumda endüstriye yön verecek bilimsel ve teknolojik gelişmeler paylaşıldı.

Son fiziki Metalurji Gençten genç Mühendise etkinliğini 25-26 Ocak 2020 de gerçekleştiren MGGM-5 ile yapan ekip yeniden buluştu. Pandemi ardından deprem nedeniyle uzun süre uzaktan eğitim nedeniyle MGGM-6 ve MGGM-7 sanal olarak yapıldı.

2022’de MGGM -8 Ankara, İzmir ve İstanbul’da lokal olarak birer günlük etkinlikler olarak gerçekleştirildi.

Sürecin giderek normalleşmesiyle birlikte yaklaşık 3,5 yıl aradan sonra MGGM-9 TMMOB Teoman Öztürk Sosyal Tesislerinde bir araya geldi.

Meslekte kırk yılı aşkın süredir emek veren üyelerimizin plaketlerini aldığı ve diğer üyelerimizle bir araya geldiği etkinliğimiz 27 Temmuz Perşembe günü gerçekleştirildi.

Ankara Metalurji Gençten Genç Mühendise grubu 5 Ağustos Cumartesi günü sinema etkinliğiyle bir araya geldi. Son dönemde gündemde olan yönetmenliğini Christopher Nolan’ın yaptığı ‘Oppenheimer’ filmini izlemek için bir araya gelen genç mühendis ve öğrenciler filmi hep birlikte izledi. Film çıkışı da yemekte film hakkındaki görüşlerini tartışarak keyifli zaman geçirdiler.

Odamızın duayenlerinden, İstanbul Şube eski Başkanı, Merkez Yönetim eski üyesi ve Denetleme Kurulu üyemiz Feyzi Demir’in babası Remzi Demir uzun süredir yoğun bakımdaydı.
Remzi baba ne yazık ki bu sabah 22 Temmuz 2023 günü sevdiklerine ve yaşama veda etti.
Cenaze töreni 23 Temmuz 2023 Pazar günü, İgsaş Camii (Güney Mah. Tuğrul Cd. No:134, Körfez, Kocaeli)nde kılınacak öğle namazına müteakip yapılacaktır.
Başta Feyzi kardeşimiz olmak üzere Demir ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Işıklar içinde uyusun.


TMMOB METALURJİ VE MALZEME
MÜHENDİSLERİ ODASI

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Hatay Sok No: 10/9 Kızılay 06420 ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği