Anma

Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 82. Yıl dönümünde;
Emperyalizme karşı kazandığı ilk ulusal kurtuluş savaşının gururunu,
Kurduğu cumhuriyetin özgür bireyleri olmanın onurunu ilelebet yaşatacağız.

TMMOB
METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU

10 Ekim 2015’te yüzlerce polis tarafından korunan Ankara Gar’ına ülkenin dört bir yanından Emek, Barış, Demokrasi mitingi için gelenler insanlık tarihinin en kanlı katliamlarından birinin kurbanı oldular.

Suruç’ta başlayan, Ankara, İstanbul ve İzmir’de devam eden masum insanlara yönelik katliamlar halkasının en büyüğü ve en kanlısı idi Gar Katliamı.

Gar katliamında kaybettiğimiz canları saygıyla anıyoruz.

Başta Gar katliamı olmak üzere insanlık dışı katliamların faillerini ve sorumlularını lanetliyoruz.

TMMOB METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLERİ ODASI

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin 1973-1980 yılları arasında başkanlığını yapan, mühendis-mimar hareketinin toplumcu bir çizgiye sahip olmasında ön saflarda yer alan, TMMOB ile bütünleşen Teoman Öztürk'ü 11 Temmuz 1994 tarihinde kaybetttik.

Ölümünün 26. yılında saygı ve özlemle anıyoruz.

Karıncanın Su Taşıdığı

Hani o karınca var ya. Nemrud’un İbrahim’i yakacağı devasa ateşe ağzındaki bir damla su ile yürüyüp; ”hiç olmazsa safım belli olur” diyen. O hep vardı. Hep var oldu. İnsana dair bir simge oldu.

Tarih boyunca ne Nemrud’lar bitti, ne de İbrahim’ler güvende oldu.

Çünkü ne ateş söndü.
Ne Nemrud öldü
Madımak’ta BİZ öldük.

Her geçen gün değerlerini daha çok sahiplendiğimiz cumhuriyetin mimarı ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü vefatının 81. yılında saygıyla anıyoruz.

TMMOB
METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin 1973-1980 yılları arasında başkanlığını yapan, mühendis-mimar hareketinin toplumcu bir çizgiye sahip olmasında ön saflarda yer alan, TMMOB ile bütünleşen Teoman Öztürk'ü 11 Temmuz 1994 tarihinde kaybetttik.

Ölümünün 25. yılında saygı ve özlemle anıyoruz.

Üzerinden tam 26 yıl geçti.
Dağ taş börtü böcek utandı, insanlarımızı yakanlar utanmadı...

Bundan tam 26 yıl önce 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta Madımak Oteli'nde 35 insanımızın hayatını yitirdiği katliamı unutmadık, unutturmayacağız.

Sivas Katliamı, farklı dillere, inançlara ve farklı kültürlere tahammül göstermeyenlerin, ırkçılık ve gericilikten beslenen sistemlerinin, gerici güçleri kışkırtarak yarattığı bir “insanlık suçu” olarak tarihteki yerini almıştır.

Sivas’ta katledilen tüm canlarımızı özlemle anıyoruz.

"Kalbin varsa, türkü yakarsın...
Kalbin yoksa insan..."

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin 1973-1980 yılları arasında başkanlığını yapan, mühendis-mimar hareketinin toplumcu bir çizgiye sahip olmasında ön saflarda yer alan, TMMOB ile bütünleşen Teoman Öztürk 11 Temmuz 2017 Salı günü ölümünün 23. yıldönümünde anıldı. Öztürk için önce Karşıyaka'daki anıt mezarda anma etkinliği gerçekleştirildi, daha sonra İMO Rüştü Özal Toplantı Salonu’nda “AKP TMMOB'ye Neden Saldırıyor” başlıklı bir forum düzenlendi.

Teoman Öztürk'ün  Karşıyaka’daki anıt mezarı başında gerçekleştirilen anmada; TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Teoman Öztürk’ün çizdiği yolda bugün de mücadelenin devam ettiğini belirtti. Koramaz’dan sonra Oğuz Türkyılmaz ve Hüseyin Yeşil söz alarak onunla ilgili duygularını aktardı.

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Hatay Sok No: 10/9 Kızılay 06650 ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği