Duyurular


2-3 Aralık 2023 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilen TMMOB 8.Kadın Kurultayı, genelde çalışan kadınların, özelde çalışan mühendis, mimar ve şehir plancısı kadınların sorunlarının tartışıldığı ve çözüm yollarının konuşulduğu bir etkinlik oldu.
Kadın Kurultay’ında, 2 Aralık tarihinde Atılım Üniversitesi Metalurji Genç temsilcimiz Sezin Ayhan, “Kadın öğrenciler için serbest kürsü” oturumunda öğrenci kadın meslektaşlarımızın yaşamın her alanında ama özellikle stajlarında, okullarında, yurtlarında yaşadıkları “Cinsiyet Eşitsizliği” hakkında sunumu gerçekleştirdi.
3 Aralık tarihinde gerçekleştirilen serbest kürsü oturumunda ise, Odamız Kadın Komisyonu üyesi Burcu Sarı, komisyonumuz tarafından kadın meslektaşlarımıza yapılmış olan “Çalışma Yaşamında Cinsiyete Dayalı Ayrımcılık Anketi” sonuçları hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

 TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası olarak 2023 yılının Ankara'daki son Danışma Kurulu Toplantısını, Genel Kurulumuz öncesi 16 Aralık Cumartesi günü yapacağız.
Meslek Odamızın çalışmalarını değerlendirmek, Genel Kurul öncesi talep, beklenti ve eleştirilerini alabilmek adına yapacağımız Danışma Kurulumuza üyelerimizin katılım ve katkılarınızı bekliyoruz.


TARİH: 16 Aralık 2023 Cumartesi
SAAT: 14:30 - 17:00
YER: TMMOB Maden Mühendisleri Odası
Kültür Mahallesi Yüksel Caddesi No:40 Kızılay 06420 ANKARA / ÇANKAYA

TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası İzmir Şubesi olarak 9 Aralık 2023 Cumartesi günü 14:00 - 17:00 saatleri arasında Tepekule İş Merkezi İnşaat Mühendisleri Odası konferans salonunda Danışma Kurulu Toplantımızı gerçekleştireceğiz.
Tüm üyelerimizin Danışma Kurulu'na katılım ve katkılarınızı bekliyoruz.

Tarih: 9 Aralık 2023 Cumartesi
Saat: 14.00-17.00
Adres: Adalet mah. Anadolu cad. No:40 kat:1 Tepekule İş Merkezi Bayraklı/İzmir

Konum: https://g.co/kgs/8YZ4LN

 

Emperyalizme karşı kazandığın Ulusal Kurtuluş Savaşının gururunu,
Kurduğun Cumhuriyetin özgür bireyleri olmanın onurunu ebediyen yaşatacağız.

#10Kasim 
#10Kasım1938

Oda Eğitim Merkezimiz METEM tarafından Cumhuriyetimizin 100. yılında ve Metalurji Sektöründe bir ilk olacak ESWS - Metalurji Sektöründe Çalışan Güvenliği ve Esenliği Sempozyumu 16 - 17 Kasım tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenecektir.

Sektördeki konuların geliştirilmesi ve sürekli gündemde yer bulabilmesi adına duyduğumuz yüksek sorumluluk bilinci ile METEM olarak, “Birlikte Sağ Salim Hareketi” adı altında başlatıp, sektörümüz özelinde farkındalık çalışmaları gerçekleştirdiğimiz ve devam ettirdiğimiz yaklaşımı bütünler nitelikte düzenlenmesi planlanan Metal-ESWS, büyümekte olan bu çabaları daha etkili, daha görünür kılabilmek, “insana yaraşır” çalışma ortamlarının oluşturulmasında dünyada oluşan güçlü gelişmeleri ve yenilikleri birbirimizden öğrenmeye fırsat oluşturabilmek için “ÇALIŞANA DEĞER” mottosu ışığında tüm yöneticilerin, İSG profesyonellerinin, mühendis ve formenlerin ve işçilerin, güçlü bir sosyal ortam yaratacağımız bu sempozyumda bir araya gelmelerini arzuluyoruz. 


Kapsamımız çerçevesinde detaylarını web sitemizde bulabileceğiniz, tüm iyi uygulama örneklerinin paylaşılabileceği bu sempozyumda, sektörümüzün Kural Odaklı yaklaşımdan, İnsan Odaklı yaklaşıma geçmesi yolunda atılacak her bir eylem adımına katkı sağlanacağına inancımız tamdır. Gündem bağlamında, ilgilenen tüm yerel, yabancı ve uluslararası üreticileri, tedarikçileri, üniversiteleri ve araştırmacıları katılımcı ve delege olmaya davet ediyoruz.

Sempozyum Program Kitabına buradan diğer tüm detaylara https://www.esws-mtm.com linkinden ulaşabilirsiniz.

TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası olarak hem Cumhuriyetimiz 100. Yılını üyelerimizle kutlamak hem de Oda çalışmalarını değerlendirmek ve geleceğe yönelik çalışmaları birlikte planlamak istiyoruz.

Bu amaçla;

28 Ekim 2023 Cumartesi günü saat 14:30’da İstanbul Şube Binamızda,

28 Ekim 2023 Cumartesi günü saat 15:00’de ise İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda yapacağımız Genel Üye Toplantımıza katılımınızı ve katkılarınızı bekliyoruz.

11. Uluslararası Alüminyum Sempozyumu, Odamız Eğitim Merkezi METEM TALSAD Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneği ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ve işbirliği ile 12-13 Ekim 2023 tarihlerinde Yeşilköy-İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecektir.

Sempozyum, aynı tarihlerde Hannover-Messe Ankiros Fuarcılık A.Ş. tarafından düzenlenecek olan ALUEXPO 2023 8. Uluslararası Alüminyum Teknolojileri, Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilecektir.

Dergimizin yeni sayısını tüm üyelerimize e-posta yoluyla duyuruyoruz.

Dergimize aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Metalurji ve Malzeme Dergisi Sayı :5

Odamız Eğitim Merkezi METEM tarafından ikincisi gerçekleştirilen Sempozyum Plastik Şekil Verme Teknolojilerinde (tüm uzun ve yassı ürün çeşitleri için) Yenilikçi Yaklaşımlar, Ürün Çeşitliliği (Katma Değerli Ürünler) ve AR-GE, Kalite Uygulamaları, Sürdürülebilirlik & Döngüsel Ekonomi, Sarf Malzemeler, Bakım Teknolojileri, Kestirimci Bakım Yaklaşımları ve Yardımcı Sistemler başlıkları altında 7 oturumda 27 bildiri ve 20 poster sunumu yapıldı.

14 Eylül Perşembe Günü Odamız Yönetim Kurulu Başkanı A. İrfan TÜRKKOLU, METEM Yürütme Kurulu Başkanı Ata ÖZDEMİRLER ve Sempozyum Yürütme Kurulu Başkanı Kadir KARA’nın Açılış konuşmaları ile başlayan konuşmaları sonrasında 6 Şubat depremi sonrasında kaybettiğimiz vatandaşlarımızın anıldı. Açılış oturumu sonrası Sempozyum süresince hem oturumlarda hem de standlarda yoğun katılımın devam etmesi bölge insanları için de motivasyon kaynağı oldu.

Sempozyum Stand alanımızda 50 firma ve kurum , ürün ve hizmetlerini katılımcılar ile paylaşma imkanı buldu.

TMMOB, Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü olarak kutlanan 19 Eylül 1979 İş Bırakma Eyleminin 44. yıldönümünde “Boşuna mı Okuduk!” sözüyle eylem ve etkinlikler düzenliyor. İl/İlçe Koordinasyon Kurulları aracılığı ile gerçekleştirilecek eylem ve etkinliklerin yer ve saat bilgileri şöyle:

 
İl Toplanma Yeri Saat
Adana Atatürk Parkı 12:00
Adıyaman Adıyaman İKK Konteynır Alanı 16:30
Ankara MMO Eğitim ve Kültür Merkezi 18:00
Artvin Jeofizik Mühendisleri Odası Artvin Temsilciliği 12:30
Aydın Atatürk Kent Meydanı 18:00
Balıkesir Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi 18:00
Batman İnşaat Mühendisleri Odası Batman il Temsilciliği 12:30
Bodrum  MMO Bodrum Temsilciliği Teras Kat 19:00
Bolu MMO Bolu İl Temsiliciliği 14:30
Bursa Bursa Akademik Odalar Birliği Özgürlük Meydanı 12:30
Çanakkale EMO Çnakkale Temsilciliği 18:00
Denizli Candoğan Parkı Önü 18:00
Diyarbakır Dağkapı Meydanı 12:30
Edirne Saraçlar Caddesi 18:00
Eskişehir İMO Eskişehir Şubesi 12:30
Isparta Mimrlar Odası Isparta Temsilcliği 17:30
İskenderun MMO İskenderun Temsilciliği 18:30
İstanbul Kadıköy İskele 18:30
İzmir İzmir Mimarlık Merkezi 19:30
Kırklareli Öğretmen Evi Önü, Anıtpark 18:00
Kocaeli Uğur Mumcu Parkı 18:30
Mardin İMO Mardin İl Temsilicliği 17:30
Mersin Mimarlar Odası Mersin Şubesi 12:30
Muğla Menteşe-Sınırsızlık Meydanı 12:00
Samsun Gazi Müzesi Önü, Mecidiye Çarşısı Girişi İlkadım 17:30
Şanlıurfa İMO Şanlıurfa İl Temsilcliği 18:00
Tekirdağ İMO Tekirdağ Şubesi 11:00
Trabzon Gazeteciler Cemiyeti 12:00
Van İMO Van Şubesi 18:00

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Hatay Sok No: 10/9 Kızılay 06420 ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği