Cumhuriyetin ilanının 95. yılında Cumhuriyet Bayramı kutlamaları dolayısıyla yaşanan gelişmelere ilişkin TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN!

Ülkemizin kuruluşunun, bağımsızlığımızın ve ulusal egemenliğimizin simgesi olan Cumhuriyetin ilanının 95. Yılını ve Cumhuriyet Bayramını kutluyoruz.

Halkın kendi yaşamı ve geleceği hakkında söz ve karar sahibi olduğu bir yönetim biçimi olarak Cumhuriyet, insanlık tarihinin en büyük kazanımlarından biridir. Bundan 95. Yıl önce Başkent Ankara’da, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ilan edilen Cumhuriyet, ülkemiz için demokrasi, laiklik ve çağdaşlaşma yolunda en önemli adım olmuştur.

Ne yazık ki ülkemiz açısından Cumhuriyetin 95. Yılı, Cumhuriyet fikrinden ve idealinden uzaklaşılan bir yıl olmuştur. Güçler ayrılığının kaldırılması, parlamenter rejimin sona ermesi, hukukun üstünlüğünün tanınmaması, laiklik ilkesinin yok sayılması ve kamuculuk anlayışının terk edilmesi gibi uygulamalar nedeniyle “kimsesizlerin kimsesi olan” Cumhuriyet anlayışından uzaklaşılmaktadır.

Cumhuriyet Bayramı resmi törenlerinin 95 yıldır ilk kez başkent Ankara dışına taşınması, Cumhuriyet idealinden uzaklaşmanın sembolik ve önemli bir göstergesidir.

Cumhuriyet Bayramı Kutlamalarının yapılacağı açıklanan Üçüncü Havalimanı bu ülkenin ortak hafızasına, harcanan kamu kaynakları, katledilen orman alanları, iş cinayetleri ve kötü çalışma koşulları ile kazınmıştır. Bu anlamıyla, Üçüncü havalimanı halkın ortak geleceğinin güvencesi olan Cumhuriyet değerleriyle değil, “ben yaptım oldu” anlayışına sahip tek adam rejimi ile özdeştir. Tüm bu nedenlerle Cumhuriyet Bayramı resmi töreninin İstanbul Üçüncü Havalimanı’nda yapılacak olması kabul edilemez.

TMMOB olarak, emperyalizme, faşizme ve gericiliğe karşı tam bağımsız, eşit, özgür demokratik bir Türkiye mücadelesini mutlaka kazanacağımıza olan inancımızla tüm halkımızın Cumhuriyet bayramını bir kez daha kutluyoruz.

Emin Koramaz
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Hatay Sok No: 10/9 Kızılay 06420 ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği