50 Yıllık Birikimin Işığında Geleceğe Bakmak temalı yayınlarımızdan, 'Meslekte Kadın Olmak ' çevrimiçi söyleşimizi yaptık.

Odamızın bu formattaki ilk etkinliği olan “Meslekte kadın olmak”  28 Mart 2021 Pazar günü 14:00-17:40 saatleri arasında 2 oturum ve 1 ara şeklinde gerçekleştirildi Etkinliğin moderatörlüğü İstanbul Şube yöneticilerimiz , Sezgi Akyol Tataroğlu ve Şeyma Korkmaz tarafında yürütüldü.

Etkinliğimiz, Oda başkanımız  A. İrfan TÜRKKOLU adına İzmir Şube Başkanımız Özge Bingöl tarafından yapılan açılış konuşmasını ile başladı. Daha sonra Kadın Komisyonu başkanı Hale Atabey konuştu. Etkinlik boyunca katılımcılarımız sicil numarası sırasıyla söz aldılar.

İlk konuşmacımız, Profosör Süheyla Aydın‘dan son konuşmacımız İzmir Katip Çelebi Üniversitesi öğrencisi İrem Yaren Siyah'a kadar, her bir konuşmamız kendi deneyimlerini, yaşadıklarını paylaştılar. Genel olarak, mesleğini seven, ama kaçınılmaz bir şekilde 'kadın' olmanın getirdiği sorunları kıyısından, köşesinden yaşayan kadın meslektaşlarımızı dinledik.

İlk oturumun ardından 15 dakikalık bir ara verildi ve bu ara süresince öğrenci meslektaş adayımız, Nazlıgül Cura, öyküsünü bizlerle paylaştığı 'Sunam' türküsünü söyledi. Sonra neşeli türkülerle herkese enerji verdi.

Etkinliğin ikinci oturumunda da katılımcılar, hem anılarını paylaştılar, hem de birbirinden değerli çeşitli önerilerle gelecek söyleşiler, eğitimler için katkıda bulundular. Katılımcılara, 50.Yıl Andaç'ı ve ISS'21 Çelik sempozyumu hakkında bilgi verildi.

Meslek Odamızın tarihinde ilk defa böylesine kapsamlı bir kadın etkinliği gerçekleştirmiş olmanın mutluluğu ile hep birlikte çekilen fotoğraflardan sonra, Hale Atabey ve Özge Bingöl tarafından yapılan  kapanış konuşmaları ile etkinliğimiz sona erdi.

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Kültür Mahallesi, Çaldıran Sokak Nida Apt. NO: 14 / 13 Kızılay
Çankaya ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği