6 Kasım 1936 tarihinde işletmeye alınan İzmit Müessesesi, Türkiye'de kurulan ilk kağıt fabrikasıdır. Türkiye'de kağıt sanayiinin gelişiminde ve diğer müesseselerin kurulmasında temel taşı olan ve ülke kağıt sektörüne okul görevi yapmıştır.
Ancak, Kağıdın hammaddesi olan selüloz ve odun hamurunu kendi üreten tek kuruluş olan Seka İzmit İşletmesi Özelleştirme Yüksek Kurulu 4 Kasım 2004’te aldığı kararla 27 Ocak’ta kapatılıyor.

Bu gelişmeler üzerine 734 Seka işçisi karar geri alınana kadar çıkmamak üzere kendilerini fabrikaya hapsetme kararı alarak 19 Ocak’tan beri fabrikada kalmaktadır. Oda Yönetim Kurulumuz 22 Ocak’ta fabrikayı ziyaret etmiş ve Oda Başkanımız tarafından yapılan konuşmada, Odamızın Seka çalışanlarının kapatma karşıtı mücadelelerinde yanlarında olduğu bir kez daha belirtilmiştir.

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Hatay Sok No: 10/9 Kızılay 06420 ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği