8 Mart’ı deprem gibi bir doğal afet sürecinin getirdiği yıkımlarla karşıladık. Biliyoruz ki bu doğal süreç, bilime ve tekniğe sırtını dönenlerin yarattığı rant ve ihmalin bir sonucu olarak doğal olmayan bir süreç haline getirilmiştir. Artık hiçbirimiz iyi değiliz ve kaybettiklerimizi unutmayacağız!

8 Mart tarihi; ABD‘nin New York Eyaleti‘nde daha iyi çalışma koşulları ve insanca yaşam talebiyle on binlerce dokuma işçisi kadının greve gittiği ve polisin hak mücadelesindeki bu kadınlara saldırması sonucu,129 kadın işçinin yanarak öldüğü gündür.

8 Mart’ın, Kadınların Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü olması,kadın işçilerin mücadelesi anısına,Clara Zetkin’in II. Enternasyonel’de yaptığı önerinin kabulü ile olmuştur.Bu tarihten itibaren,biz kadınlar yaşamın her alanında yaşamımız, haklarımız ve özgürlüklerimiz için bir araya gelerek dünyanın dört bir yanında mücadelemizi büyüttüğümüz bir gün olarak kutluyoruz.

Günümüz iktidarı, bu mücadeleyi görmeyi reddetmektedir.
Kazanımlarımızdan biri olan İstanbul Sözleşmesinden imzayı geri çekmiş, ülkenin dört bir yanındaki demokrasi güçlerini,İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğini eylemlerde bağıran kadınları, LGBTİQ+’ları yok saymıştır.

Deprem sebebi ile yakınlarını kaybetmiş çocukları, bakanlık bilgisi ile istismarcı, sicili bozuk tarikatlara, cemaatlere verdiğinizi unutmayacağız!

Her zaman olduğu gibi hukuku yok sayarak “evlat edinenle evlatlık arasında evlenme engeli yok” diyerek çocuk istismarına yol veren kurumsal anlayışı unutmayacağız!

Deprem bölgesindeki kadınlarla, yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalmış bölge halkı ve depremden etkilenen tüm göçmen kadınlarla, LGBTİ+’larla mücadelemizi güçlendireceğiz!

Kader diyerek yaşattığınız bu felaketi, bu enkazın siyasi sorumluluğunu öyle helallik isteyerek geçiştiremezsiniz! Hesap vereceksiniz!

TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Kadın Komisyonu olarak;


Tüm kadınlarımızın Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyor, bu mücadelede yalnız olmadıklarını tüm sesimizle haykırmak istiyoruz!


Bu 8 Mart’ta 6 Şubat 2023 depremlerinde kaybettiğimiz on binlerce insanımızı saygıyla anıyoruz.


Bu 8 Mart’ı başta İskenderun’da yaşamını yitiren meslektaşımız Adalet Bozkan’a ve yitirdiğimiz tüm canlara adıyoruz.


TMMOB METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLERİ ODASI
KADIN KOMİSYONU

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Kültür Mahallesi, Çaldıran Sokak Nida Apt. NO: 14 / 13 Kızılay
Çankaya ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği