Artvin-Cerattepe’de 25 yıldır halka, bilime ve hukuka rağmen başlanmak istenen madencilik projesinde, yeni bir aşamaya gelindi. Artvin halkının direnişine ve daha önce kazanılan sayısız mahkeme kararına rağmen AKP, her türlü hukuksuzluğu göze alarak Cerattepe ısrarını sürdürüyor.

19 Eylül 2016 tarihinde Rize İdare Mahkemesi’nde görülen duruşmada; davacılar tarafından yürütülen yargılamada yaşanılan usulsüzlükler, meydana gelen hak ihlalleri, mahkemenin taraflı tutumuna ilişkin beyanlar karşısında mahkeme başkanının sesiz kalmayı tercih etmesi, adil bir yargılama zemininin olmadığını ortaya koymuştur. Bu nedenle hakimlerin reddi talep edilmiştir. Ancak son derece ciddi ret gerekçeleri karşısında reddi talep edilen aynı mahkemae heyeti tarafından talebimiz geri çevrilmiştir. Reddi hakim talebimizin reddi ile birlikte mahkeme, usul işlemlerini tamamlamadan yargılamayı sona erdirmiştir. Rize İdare mahkemesi’nin davanın reddi kararı, hukuksal olarak yok hükmündedir. Ortada tarafsız ve adil yargılama yapılan bir mahkeme tarafından verilmiş bir karar yoktur. Siyasal iktidarın fetvasıyla Cerattepe’de madencilik yapılamaz.

 Cerattepe davası, sadece bir madencilik davası olmaktan çıkmış hukuk devleti ve demokrasi davası haline gelmiştir. Recep Tayyip Erdoğan ve Özelleştirme Yüksek Kurulu üyesi bakanlar, daha önce Seydişehir Eti Alüminyum İşletmelerinin Cengiz Holding’e peşkeş çekilmesi yönünde verilen özelleştirmeyi iptal kararlarını uygulamadıkları için açtığımız davada tazminata mahkum olmuştur.

Şimdi de Cerattepe’de Anayasa’ya açıkça aykırı uygulamalarda, benzeri görülmemiş bir kararlılık gösterilerek hukuk devletini sarsmaya devam edilmektedir. Eğer Türkiye bir hukuk devleti ise, Cerattepe’de hukuku çiğneyenler, halkı ve mahkemeleri tehdit edenler, kişisel servetleriyle bunun karşılığını bir kez daha ödeyeceklerdir.

25 yıldır olduğu gibi bundan sonra da Cerattepe’nin yağmalanmasının karşısında duracağız.

Cerattepe ile birlikte tüm ülkemizde yaşamı ve doğayı savunmaya devam edeceğiz.

TMMOB
METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Hatay Sok No: 10/9 Kızılay 06420 ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği