Tüm dünyada şenliklerle kutlanan 1 Mayıs işçi bayramı bir kez daha devlet tarafından terörize edilerek tarihin sayfalarında yerini aldı…

Günler öncesinden Taksim Meydanı'nda alınan güvenlik önlemleri ve 1 Mayıs korkusu nedeniyle İstanbul kocaman bir hapishane haline getirildi. İstanbul'da olağanüstü hal ve fiili sıkıyönetim uygulandı. Bir kez daha açığa çıkmıştır ki, Taksim yasağı teknik değil siyasi bir yasaktır.

Mitinge katılanların güvenliklerinin düşünüldüğü gerekçesiyle Taksim 1 Mayıs'ına hayır diyenler, 1 Mayıs günü binlerce kişinin biber gazı ile mağdur olmasına, onlarca kişinin yaralanmasına, 1 kişinin gözünü kaybetmesine, 2 kişinin yoğun bakımda hayata tutunmaya çalışmasına neden oldular.

AKP hükümeti 1 Mayıs'ta işçilerin, emekçilerin taleplerini kitlesel olarak haykırmasından korktu. Bunca şiddet ve estirilen terör korktuklarındandır. Egemen sınıf temsilcisi politik özgürlüğün ve demokratik taleplerin düşmanıdır.

Oysaki 1 mayıs Taksim'dir. 1 Mayıs 2012 bunun en güzel göstergesidir. Taksim, işçi sınıfı ve emekçilerin süregelen mücadelelerinin ve ödedikleri bedellerin sembolüdür. Taksim işçilerin kanlarıyla yazılan tarihtir.

Evet;

1 Mayıs 2013'te Taksim'de AKP nin faşist yüzü bir kez daha deşifre olmuştur.

"Barış süreci" çığırtkanlığı yapanların işçiye emekçiye yönelik tavrı aslında "barış"tan ne anladıklarının açık göstergesidir.

Bizler bu ülkenin emekçileri, mühendisleri olarak 1 Mayıs 2013 günü İstanbul'da yaşatılan sıkıyönetim uygulamalarının, insan canına kast eden saldırıların sorumlularını, 1 Mayıs'ı kutlamanın doğal hak olduğunu görmezden gelen yetkilileri şiddetle kınıyoruz.

Yaşasın 1 Mayıs…

TMMOB METALURJİ MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Kültür Mahallesi, Çaldıran Sokak Nida Apt. NO: 14 / 13 Kızılay
Çankaya ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği