7 Ocak 2012 Pazartesi günü, Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nun Kozlu Müessesesi’ne ait kömür ocağında metan gazı patlaması sonucu meydana gelen göçükte taşeron firmaya ait çalışan 8 işçimizin yaşamını yitirdiği iş cinayetini üzüntüyle karşılıyoruz.

30 Haziran 2012 tarihli resmi gazetede yayınlanan 6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanunu kademeli olarak yürürlüğe giriyor. Fakat biliyoruz ve görüyoruz ki; iş kazalarının yasalar, yönetmelikler, kanun hükmünde kararnameler ile çözülemeyeceği çok açıktır.

Gerekli önlemler işverenler tarafından alınmadıkça, işverenler gerekli iş sağlığı güvenliği çalışmalarını maliyet arttırıcı yük olarak görmekten vazgeçmedikçe, devletin ilgili kurum ve kuruluşları gerekli denetimleri yapmadıkça, taşeronlaştırma anlayışı terk edilmedikçe Türkiye, iş kazalarında Avrupa da birinci, dünyada üçüncü sırada yer almaya devam edecektir.

Önemli KİT’leri özelleştiren, özelleştirilemeyen yerlerde, özel hizmet adı altında, taşeron kullanımını ve güvencesiz çalışmayı başlatan, bilimi ve tekniği yok sayan anlayış zamanla, ağır sonuçları çalışanların ve bölge halkının yaşamına yüklemiştir.

Olan kazanın hemen arkasından basında yer alan TBMM KİT Komisyonu’na gönderilen müfettiş raporlarında, “Sayıştay tarafından işletme ile ilgili 2010 ve 2011 yıllarında yapılan tüm resmi denetimlerde hayati risk tespit edilmiştir”, “Vahim bir olayla karşılaşılmamasının tamamen tesadüf olduğu görülmektedir...” cümleleri kazanın neden iş cinayeti olduğunun kanıtı niteliğindedir.

Çalışma Bakanı’nın “bilinmeyen bir nedenle gaz oranı binde 4’ten yüzde 4’e çıkmış” açıklaması bu ülkeyi yönetenlerin tekniği ve bilimi nasıl hiçe saydıklarının açıkça ifadesidir.

Meydana gelen iş cinayetleri için “kader” demekten çekinmeyen hükümet yetkililerini, “bu mesleğin kaderinde bu var” anlayışı ile ülke yönetenleri, televizyonlara çıkıp “güzel öldüler” diye açıklama yapanları bir kez daha kınıyor, bu cinayetin sorumlularını istifaya çağırıyoruz.
Hayatlarını kaybeden işçilerimizi saygıyla anıyor, ailelerine, yakınlarına ve tüm işçilere başsağlığı diliyoruz.

TMMOB METALURJİ MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Hatay Sok No: 10/9 Kızılay 06420 ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği