Erzincan İliç Çöpler Altın Madeninde yaşanan felaket, taammüden işlenmiş bir katliamdır.
Yıllardır kapatılması için Oda olarak yaptığımız açıklamalar bunun en açık kanıtıdır. Bilim insanlarının ekoloji ve meslek örgütlerinin, hukukçuların bütün uyarılarına rağmen hiçbir önlem almayan şirket yöneticileri ve kamu otoriteleri katliamın baş sorumlusudur.
Ekoloji örgütlerinin ve meslek örgütlerinin, bilim insanları ve hukukçuların içinde olduğu bağımsız bir heyet oluşturarak olayın bütün ayrıntılarıyla aydınlatılmasını sağlayacağız. Şirket yetkilileri hakkında yürütülecek adli bir idari süreçlerin takipçisi olacağız. İçişleri Bakanı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ile Erzincan Valisi başta olmak üzere sorumlu yöneticiler derhal istifa etmelidir.
Maden sahasındaki kimyasal zehirlenme ve kirlenmeye karşı yardım, acil müdahale ve arama kurtarma ekiplerinin gerekli teçhizatlarla önlem almaları gerekliliğini konusunu hatırlatırız. Ayrıca çevre halkı da bu konuda bilgilendirilmeli ve halk sağlığı konusunda gerekli önlemler alınmalıdır.
Bu göz göre göre gelen bir felakettir.
Kaybedilen her canın, her avuç toprağın ve her damla suyun hesabını soracağız.
TMMOB METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLERİ ODASI

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Kültür Mahallesi, Çaldıran Sokak Nida Apt. NO: 14 / 13 Kızılay
Çankaya ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği