Etkinlikler

Şube Yönetim Kurulumuz 13 Kasım 2019 Çarşamba günü saat 19:00 da Gebze bölgesinde bir grup üyemizle akşam yemeğinde bir araya geldi.

TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak bir süredir üyelerimizle bir araya gelerek birlikte neler yapabileceğimiz konusunda platformlar oluşturma planlamaları yapıyorduk. Bu planlamaların ilki olan Gebze-Tuzla bölgesinde çalışan üyelerimizle bir araya gelerek üyelerimizin bizlerden beklentileri konusunda onları dinlemeye ve kendimize yol haritası belirlerken bu beklentilerden faydalanmaya karar verdik. 26 üyemizin katıldığı yemekte hem üyelerimizin beklentilerini hem de birlikte neler yapabileceğimizi konuşma fırsatı bulduk. Birincisini yaptığımız bu etkinlik ile bu tip bir araya gelmelerin sayısını çoğaltmamız gerektiği konusunda Şube Yönetim Kurulu olarak kendimize hedef koymuş olduk.

20 Aralık 2019 cuma günü Bursa Teknik Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünde idik.

Metalurji Genç Temsilciliğimizin talebi doğrultusunda ziyaret ettiğimiz Bursa Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünde başta Bölüm Başkanı Prof. Dr. Deniz Uzunsoy olmak üzere tüm akademisyenlerce sıcak bir ilgi ile karşılandık.

Odamız adına 2. Başkan Ünal Oray ve Sayman üye Ferhat Yaşar ve Bursa İl Temsilciler Kurulundan Hasan Cengiz'in katıldığı etkinlikte Genel Sekreter A. İrfan Türkkolu amfide bölüm öğrencilerimize mühendislik ve meslek ile ilgili sunum yaptı. Sunum sonrası soru cevap bölümü öylesine dolu geçti ki kantin sohbeti olarak devam etti.

Ertesi gün Bursa İl Temsilciliğimizle yaptığımız toplantıda Bursa bölgesine ilişikin Oda çalışmalarımızı değerlendirip Genel kurullar öncesi çalışmaların programını yaptık.

14.12.2019 Cumartesi öğleden sonra Tepekule Bayraklı'da İzmir ve civar illerdeki üyelerimiz ile yılın son buluşmasını gerçekleştirdik.

Yeni temsilcilik kadrosu ile oldukça aktif bir çalışma temposu içine giren İzmir Temsilciliğimizin düzenlediği toplantı yaklaşık beş saat sürdü ve oldukça keyifli, katılımcı ve üretken bir toplantı oldu.

Genel Merkez adına Genel Sekreter A. İrfan Türkkolu'nun katıldığı toplantıda Temsilcimiz Özge Bingöl, Temsilci yardımcısı Ferhat Aydoğan ve Temsilciler Kurulu üyeleri; bugüne dek yapılanları ve önümüzdeki dönem programını sundular. Katılan ve önerileriyle katkı koyan, önümüzdeki süreçte Temsilcilik komisyon çalışmalarına katılmaya karar veren tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz.

 

9.Uluslararası Alüminyum Sempozyumu, 10-11 Ekim 2019 tarihinde İstanbul Fuar Merkezi, Yeşilköy-İstanbul’da TALSAD-Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneği, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ve METEM-TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası Eğitim Merkezi işbirliği ile gerçekleşti.

Hannover-Messe Ankiros Fuarcılık A.Ş. tarafından; ALUEXPO 2019 “6.Alüminyum Teknolojileri, Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı”, 9.Uluslararası Alüminyum Sempozyumu ile eş zamanlı olarak düzenlendi.

EFRS’2019, 7.Uluslararası Demir Çelik Sempozyumu, 26-27 Eylül 2019 tarihlerinde Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi, İzmir’de sektörün büyük katılım ve desteği gerçekleştirildi.

Sempozyum; tüm dünyadan tadarikçiler, üreticiler ve son kullanıcılardan oluşan çelikçilere; verimlilik, kalite, kaynak kullanımı, maliyet, çalışan sağlığı, çevre, sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi bağlamında çeliğin gerçek ve güncel dinamiğini tartışma fırsatı sağlandı.

31 Ağustos-01 Eylül tarihlerinde Teoman Öztürk öğrenci evinde Metalurji Genç temsilcileri ile, Metalurji Genç yapılanmasından gelen genç mühendisleri buluşturduğumuz etkinlikler dizimizin 4. gerçekleştirdik.

28 Üniversite temsilcisi, 14 Genç mühendis ve 12 Yöneticinin katıldığı iki günlük etkinlik; üniversite ve mesleki sorunların toplumsal sorunlardan ayrı tutulamayacağı gerçeği doğrultusunda yapılan interaktif oturumlar şeklinde gerçekleşti.

7-8 Eylül 2019 tarihleri arasında TMMOB Teoman Öztürk Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisi’nde TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası yönetim organlarının  (Merkez Yönetim, METEM Yürütme, Şube Yönetim, İzmir ve İstanbul Temsilcilik Yönetimi) katılımıyla ‘Koordinasyon Toplantısı’ gerçekleştirdi.

İki günlük organize edilen Toplantıda, ilk gün Ülkemizde Toplumsal Örgütlenme, Bir Toplumsal Örgüt Olarak TMMOB ve Odalar, 50. Yılına Girerken TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası Kuruluş, Tarihsel Gelişim ve Kritik Süreçler, Oda - Üye ve Meslektaş İlişkisi, METEM, Oda’nın Kamusal Yarar ve Toplumsal Mücadele Sorumlulukları konularını baz alan, bilgi paylaşımına yönelik oturumlar organize edildi.

TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası olarak 2019 yılının ilk Genel Üye Toplantısını, 19 Ocak Cumartesi Günü İstanbul Şubemizde gerçekleştirmiştik.

Meslek Odalarının varlık nedeni olan siz üyelerin talep, beklenti ve eleştirileri doğrultusunda yeni dönemde neler yapabileceğimizi biçimlendirmek amacıyla  2. Genel Üye Toplantımızı 02 Mart 2019 Cumartesi Günü TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirdik.

Odamız komisyonlarından Metalurji Genç ve Genç Mühendisler komisyonları geçtiğimiz yıllarda da ortak etkinlikler düzenlemişlerdi.

Bu ilişkiyi kalıcı hale getirmeyi, mezun olan Metalurji Genç üyelerini  Genç Mühendisler bünyesine kazandırmayı hedefleyen projenin ilk ayağı 22-23 temmuz 2017 tarihlerinde Ankara'da Teoman Öztürk Öğrenci Evi'nde gerçekleştirildi.

Merkez Yönetimden A. İrfan Türkkolu ve Ümit Yardım, Şube Yönetiminden de Duygu Şener ve İlkay D. Cengiz'in birlikte organize ettikleri etkinliğe davet edilen öğrenci temsilcileri ve genç mühendislerin yanı sıra Yönetim kurulu üyeleri de farklı oturumları izlediler.

Odamız yönetim kurulu üyelerinden A.İrfan TÜRKKOLU, A.Fırat SAPÇI ve Burcu SARI, Hitit Üniversitesi’ne oda tanıtımı ve bölüme ziyaret amaçlı bir dizi gezide bulunmuşlardır. Üniversitenin konferans salonunda çok sayıda öğrencinin yanı sıra Mühendislik Fakültesi Dekanı Ali KILIÇARSLAN, Dekan yardımcısı ve aynı zamanda Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Öncü AKYILDIZ, Bölüm Başkanı İbrahim SÖNMEZ, bölüm öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrencinin katılımı ile oda tanıtımı yapıldı.

Önceki sene yapılan oda ziyaretine göre bu sene yapılan oda ziyaretine katılım oldukça fazlaydı. Odamız Genel Sekreteri A.İrfan TÜRKKOLU, sunumunda Metalurji ve Malzeme’nin Türkiye’deki ve Dünya’daki yerinden bahsetti. Katılımcılara odamızdan bahsederek odamızı tanıttı. Bu tanıtım sonrasında odamız üyelerine Mühendislik Fakültesi Dekanı, Dekan Yardımcısı birer plaket taktim etti. Odamız üyeleri Metalurji ve Malzeme Mühendisliği laboratuvarlarını gezdi ve sonrasında bölüm öğretim üyeleriyle görüştü. Bu görüşmede karşılıklı fikir alışverişi gerçekleşti ve bu ziyaretlerin sıklaştırılması üzerine konuşuldu. Bu görüşme ile odamızın ziyareti son buldu.

Katılım gösteren öğrencilerin oda tanıtımı ile ilgili düşünceleri gayet olumluydu.  Odayı tanıyıp hakkında daha fazla bilgiye sahip oldular.

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 
TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Hatay Sok No: 10/9 Kızılay 06650 ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Temsilciliği