Makaleler

ACIMIZ BÜYÜK! SONER BALTA, ÖNER BALTA VE GÜNEŞ KORKMAZ'I SAYGIYLA ANIYORUZ...

TMMOB öğrencileri Soner, Öner ve Güneş Sinop'ta düzenlenen Nükleersiz Yaşam Şenliği'ne destek vermek için Gençlik Kampı'na katılmışlardır. Bu üç fidan denizde kaybolmuş ve halen bulunamamıştır. Denizde kaybolan gençlerin ailelerine, dostlarına ve Nükleer Karşıtı Platform bileşenlerine başsağlığı diliyoruz.

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM BASIN AÇIKLAMASI

Nükleer Karşıtı Platform’un Sinop’ta düzenlediği Nükleersiz Yaşam Şenliği’ne destek vermek üzere Akliman’da Öğrenci Postası tarafından kurulan Gençlik Kampı’nda acı verici bir olay yaşanmıştır.

Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğrencisi Soner Balta ve kardeşi Öner Balta ile Gazi Üniversitesi Makina Mühendisliği öğrencisi Güneş Korkmaz, 22 Temmuz Cumartesi günü öğlen saatlerinde denizde kaybolmuşlardır. Denize giren 7 gençten ancak 4’ü kurtarılabilmiştir. Arama çalışmalarına karşın, denizde kaybolan 3 gence henüz ulaşılamamıştır.

Kamp yerinde yeterli güvenlik önlemlerinin alınmamış olması, can kurtaran ekibinin bulunmaması ve her yıl Sinop’ta bu bölgede canların yitirilmiş olduğunu öğrenmemiz yetkililerin daha duyarlı olmaları gereğini göstermektedir.

Öner, Soner ve Güneş’in denizde kaybolmasından ders alınmasını, çok daha sıkı güvenlik önlemleri alınmasını, uyarı levhaları asılmasını talep ediyoruz.

Nükleer santral yapımına karşı yürütülen mücadeleye destek olmak üzere geldikleri Sinop’ta yitirdiğimiz 3 gencimizi saygıyla anıyoruz. Gençlerin ailelerine, yakınlarına, arkadaşlarına, Nükleer Karşıtı Platform bileşenlerine sabır ve başsağlığı dileriz.

Nükleer Karşıtı Platform